4 lipca 2011

10 zasad udanego spaceru



Codzienny spacer jest nieodzowną częścią dnia każdego właściciela psa. Każdemu z nas zależy na tym, żeby spacery te były udane i bezpieczne. Wystarczy przestrzegać 10 zasad udanego spaceru, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu psu, jak również sprawić ogrom przyjemności naszemu pupilkowi.

1.CZAS TRWANIA – jednorazowy spacer z psem powinien trwać co najmniej 30 min bez względu na rasę psa. W przypadku psów ras dużych i energicznych czas ten wydłuża się do minimum 1 godziny. W tym czasie pies załatwia swoje „małe i duże sprawy”, „sczytuje” informacje pozostawione przez inne psy, biega, bawi się przez co zużywa nadmiar energii zgromadzony za czas spędzony w domu.

2.CZĘSTOTLIWOŚC SPACERÓW – wyprowadzajmy nasze psy na spacer co najmniej 4 razy dziennie. Bezwzględnie rano, tuż po przebudzeniu i wieczorem przed snem. Dodatkowo co najmniej dwa spacery w ciągu dnia. Spacer poranny, przed śniadaniem, powinien być w miarę długi oraz intensywny. Pies rano ma bardzo dużo energii i najlepiej ją spożytkować w czasie porannego spaceru inaczej potem psy mogą zachowywać się niespokojnie podczas naszej nieobecności w domu (gryźć rzeczy, szczekać itp.). Zarezerwujmy sobie więcej czasu na popołudniowy spacer, w czasie, którego możemy spotkać inne psy i zapewnić naszemu psu tak ważne dla niego interakcje z przedstawicielami własnego gatunku.

3.SMYCZ – jeżeli w pobliżu jest jakakolwiek jezdnia (nawet wewnętrzna droga osiedlowa czy parking) zawsze, bez wyjątku, prowadzimy naszego psa na smyczy. Od tej reguły nie może być wyjątku, nawet pies grzeczny i nauczony chodzić przy nodze może gwałtownie zareagować ucieczką na niespodziewany dźwięk lub wpaść w pościg na widok innego psa lub kota. Z drugiej strony, daleko od jezdni, nie przepuszczajmy okazji spuścić psa ze smyczy i pozwolić mu swobodnie pobiegać i nacieszyć się swobodą. Nie ograniczajmy psu swobody smyczą automatyczną, lepiej wybrać miejsce gdzie nie ma żadnego zagrożenia dla naszego psa i dać mu swobodnie pobiegać.

4.UWAGA – zawsze miej na oku swojego psa, gdy jest spuszczony ze smyczy. Nie należy dopuszczać do sytuacji gdy tracimy naszego pieska z naszego pola widzenia. Pies może być daleko od Ciebie ale zawsze musisz widzieć co on robi i gdzie jest. Gdyby każdy właściciel przestrzegał tej prostej reguły, nie widzielibyśmy ogłoszeń o zaginionych psach.

5.OBCE PSY – bez względu na wielkość naszego psiaka uważajmy na nieznane nam duże psy. Jak tylko zobaczymy w pobliżu dużego psa, którego jeszcze nie znamy, przywołajmy naszego pupila do nogi i wspólnie przywitajmy nowego przybysza. Dobrze jeśli zanim psy do siebie podejdą, uda się zamienić parę słów z właścicielem nowego pieska, żeby dowiedzieć się o jego usposobieniu. Takie postępowanie pozwoli zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, tak jak wiele psów reaguje nagłą ucieczką na widok „nieznanego gościa”, niektóre reagują agresją, a zdarza się, że nowy przybysz nie cechuje się specjalnie przyjaznym usposobieniem.

6.ZNAKOWANIE TERENU - psy zostawiają swoją mokrą wizytówkę po tym jak powęszyły trochę w danym miejscu. Każda nowa powierzchnia jest znakowana. Znaczenie moczem jest rodzajem liściku pozostawionego przez jednego psa drugiemu. Pozwalajmy naszym psom znakować teren jak również „odczytywać wiadomości” pozostawione przez inne psy. Jest to bardzo ważny element życia towarzyskiego psów, bądźmy cierpliwi i pozwólmy naszym pupilom obwąchać interesujące słupy i drzewa. Niewidzialna sterta zapachów na słupie jest swoistą tablicą ogłoszeń ze starymi pożółkłymi anonsami wystających spod tych nowszych.

7.OBWĄCHIWANIE – psy spotykający się na spacerze mają w zwyczaju wzajemnie się obwąchać. Obwąchiwanie się piesków jest również bardzo istotnym elementem ich życia społecznego. Psy poznają świat nosem, takie obwąchiwanie się pozwala im uzyskać o towarzyszu te same informacje, które ludzie uzyskują w trakcie krótkiej pogawędki zaznajamiającej. A że najlepsze zapachy są w okolicach ogona, no cóż, tak jest skonstruowany psi świat i musimy to zaakceptować. Pozwalajmy naszym pieskom poznawać się nawzajem w sposób w jaki wyposażyła ich natura, nie odciągajmy psa od innego psa tylko dla tego, że sięga nosem do ogona, w psim świecie tak powinno być.

8. ZABAWA – każdy spacer oprócz załatwienia spraw fizjologicznych, powinien zapewnić psu dużą dawkę zabawy. Zabawy zarówno z właścicielem jak i z innymi psami. Zabierajmy na spacer piłeczki, kosteczki, frisbee i wykorzystujmy każdą chwilę do zabawy z psem. Wyzwala to hormony szczęścia zarówno u psa jak i u właściciela, a psu dodatkowo pozwala zużyć nadmiar energii. Dodatkowo przy każdej okazji zachęcajmy naszego psa do zabawy z innymi psami. Jest to niezmiernie ważny element socjalizacji psa we wczesnym dzieciństwie oraz jego prawidłowego rozwoju w dorosłości. Starajmy się więc uczęszczać w miejsca gdzie zbierają się właściciele psów, żeby zapewnić naszemu zwierzakowi możliwość przebywania z przedstawicielami własnego gatunku.

9.ZŁA POGODA – na spacer należy wychodzić, bez względu na warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że nie należy chronić psa przed złą pogodą, szczególnie w zimie. W chłodne dni pamiętajmy o ciepłym ubranku (również dla większych psów) chroniącym psa przed deszczem, wiatrem i mrozem. W zimie pamiętajmy też o łapach, które narażone są nie tylko na oddziaływanie mrozu ale i soli przemysłowej, którą posypywane są oblodzone chodniki. Najlepszym rozwiązaniem na mróz i sól są buty nieprzemakalne na gumowej podeszwie. Wbrew pozorom psy bardzo szybko uczą się chodzić w butach, a przyzwyczajać je do tego należy już na jesieni.

10.WORECZEK – ważne jest również mieć przy sobie woreczek do sprzątania po naszym pupilku. Złota regułą jest taka: zawsze miej przy sobie dwa woreczki do sprzątania (często spacer nie kończy się na jednej kupce). Sprzątajmy po naszych psach! Przecież kto jak nie my, właściciele, najczęściej chodzimy po trawnikach, regularnie po tych samych. Sprzątajmy dla siebie i dla naszego psa, tak jak to my znowu przyjdziemy na ten że trawnik jutro i pojutrze.

Brak komentarzy: