
Pies towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Pies żyje znacznie krócej od człowieka chociaż wystarczająco długo, żeby człowiek do niego się przywiązał i cierpiał z powodu jego straty. Ludzie od wieków próbują przyporządkować wiek psa do odpowiednich okresów swojego życia. Zostały opracowane liczne tabele-przeliczniki wieku, różne współczynniki, najtrwalsze jest jednak podejście zgodnie z którym 1 rok psa = 7 lat człowieka. Wynika on z założenia, że średnia długość życia człowieka to 70 lat a psa 10 lat.
Naukowcy od lat próbują walczyć z tym mylnym podejściem, tkwi ono jednak w świadomości publicznej dosyć trwale tak jak umożliwia właścicielom psów śledzić rozwój swojego zwierzaka i a producentom dopasowywać produkty do poszczególnych okresów rozwoju psa.
Kwestia przeliczania wieku psa na zrozumiały dla nas wiek człowieka nie jest jednak tak prosta jak może się wydawać patrząc na teorię 7lat, głównie z uwagi na różnice w tempie rozwoju i długości życia pomiędzy rasami psów. Właściciele psów wiedzą, że psy dużych ras żyją znacznie krócej niż psy ras małych, różnica ta może sięgać nawet 5-6 lat. Ta różnica wciąż pozostaje dla naukowców zagadką, tak jak w naturze przedstawiciele gatunków większych z reguły żyją dłużej niż przedstawiciele gatunków małych. Przykładem jest słoń który żyje kilkadziesiąt lat oraz mysz żyjąca kilkanaście miesięcy. Nawet w obrębie jednego gatunku odmiany większe żyją dłużej. W przypadku psów reguła ta jednak się nie sprawdza. Czy to oznacza, że zgodnie z ludzkim wiekiem psy małe mogą dożyć ponad 100 lat, a duże lekko ponad 60? Na dodatek psy dzisiaj żyją dłużej niż kilkadziesiąt lat temu dzięki lepszej opiece lekarskiej oraz postępującej humanizacji zwierząt (chore zwierzęta dzisiaj się leczy, nie usypia).
Na dzień dzisiejszy nie istnieje doskonała metoda przeliczania wieku psa, chociaż pracuje nad tym niejeden naukowiec. Poniżej przedstawiamy kolejną próbę przeliczania, uwzględniającą rasę psa. Nie jest to rozwiązanie doskonałe, przedstawia ono jedynie odpowiednik wieku dla 1 rocznego psa a jednocześnie zakłada, że z każdym kolejnym rokiem pies rozwija się coraz wolniej, więc ten współczynnik z każdym rokiem maleje.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz