6 czerwca 2011

ABC żywienia psa - rodzaje karm


Dzisiaj każdy właściciel psa ma ogromy wybór karm dla swojego pupila. Producenci na różne sposoby, urozmaicają swoją ofertę, dzisiaj więc pogrupujemy rodzaje karm dostępnych na rynku co powinno ułatwić nam poruszanie się w coraz większym gąszczu marek i typów karm. Dzisiaj przyjrzymy dostępne kategorie, w kolejnych artykułach, będziemy szczegółowo opisywać każdą z nich.

Podstawowy podział stosowany przez producentów karm jest podział wg wieku psa:

Karmy dla szczeniąt – ze względu na bardzo dynamiczny rozwój psa, karmy charakteryzują się większą zawartością białka i tłuszczy. Karmy te zwykle mają mniejszy granulat, co ułatwi ich gryzienie małym pieskom. Karmy dla szczeniąt, ze względu na skład są przeznaczone dla suczek w okresie karmienia.

Karmy dla seniorów – ze względu na niższą aktywność psa, karmy te charakteryzują się mniejszą zawartością białka i tłuszczy. Są to karmy lekkostrawne, wykonane z delikatnych rodzajów mięs (kurczak, jagnięcina) ze względu na wrażliwy przewód pokarmowy starszych psów. Karmy te mają mniejszą zawartość składników mineralnych i większą witamin.

Karmy dla psów dorosłych – w tej kategorii występuje największe urozmaicenie karm, któremu przyjrzymy się poniżej.

Drugi często stosowany przez producentów podział:

Karmy zwykłe – dostępne w sklepach zoologicznych.
Karmy weterynaryjne – dostępne wyłącznie w lecznicach weterynaryjnych. Karmy te zazwyczaj są skierowane do zwierząt o konkretnym schorzeniu (alergia, wrażliwy przewód pokarmowy, choroba stawów, otyłość. Takie karmy należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

Karmy dla psów dorosłych są coraz bardziej dostosowywane do konkretnej potrzeby psa (lub właściciela)

Aktywność psa
Karmy dla psów pracujących, bardzo aktywnych oraz tych o średniej aktywności różnią się zawartością składników energetycznych (tłuszcz i węglowodany) i białka.

Wielkość psa
Karmy dla psów małych ras , średnich ras, dużych ras – te karmy różnią się głównie rozmiarem granulek i składem energetycznym. W przypadku karm mokrych, różnica jest głównie w rozmiarze opakowania.

Rasa psa
Karmy dla konkretnych ras – na rynku są karmy dla psów różnych ras, m.in. York, Pudel, Westie – te karmy są zbilansowane zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym i odżywczym konkretnej rasy. Np. w przypadku Yorków – odpowiednie składniki są tak zbilansowane żeby zapewnić odpowiednią jakość włosa i zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne małych terrierów, a rozmiar granulek jest dopasowany do małych pyszczków.

Schorzenie
Karmy dla psów alergików – z tych karm eliminowana są zboża, najczęstsze źródło alergii u psów. Niektóre karmy eliminują też kurczaka, tak jak wiele psów alergików, jest uczulona właśnie na ten składnik.
Karmy dla psów otyłych –są mało energetyczne, natomiast posiadają wysoki poziom błonnika ułatwiającego trawienie oraz wysoki poziom składników pobudzających przemianę tłuszczu w energię.
Karmy dentystyczne – przeznaczone dla psów podatnych na odkładanie się kamienia nazębnego. Granulki tego typu karm są z reguły większe dzięki czemu ścierają osad z zębów oraz wyższą zawartość minerałów, które wychwytują składniki sprzyjające odkładaniu się kamienia.
Karmy dla psów o wrażliwym przewodzie pokarmowym – przeznaczona dla piesków podatnych na zaburzenia trawienia. Karma ta charakteryzuje się zawartością wysokiej jakości białek oraz składników, które sprzyjają równowadze flory bakteryjnej jelit.

Brak komentarzy: