1 czerwca 2011

Dzień szczeniaczka – czyli wyprawka dla nowego członka rodziny!


Nie wątpimy, że dzień dziecka obchodzi każda psia mama i psi tata, przecież traktujemy psy jako pełnoprawnych członków naszej rodziny i zazwyczaj zaliczamy je do kategorii dzieci :). Będąc już w temacie dzieci, przyjrzyjmy się czego potrzebuje szczeniaczek gdy opuszcza ciepłe i przytulne gniazdko swojej mamy – czyli kilka słów o wyprawce dla szczeniaka. Poniżej 10 rzeczy obowiązkowych na udany start wspólnego życia.


1.OBROŻA i SMYCZ to oczywiście podstawa. Od początku naszej wspólnej drogi życia należy przyzwyczajać małego pieska do chodzenia w obroży i na smyczy. Niektóre pieski źle znoszą obrożę, więc dla nich wybierzmy szelki. Szelki nie uwierają w szyjkę i mały, nie przyzwyczajony do uwięzi pies, nie dusi się w nich. Profesjonalni hodowcy jednak chórem powiedzą, że dla nieukształtowanego ciałka szelki są szkodliwe, tak jak zniekształcają stawy przednich łap. Istnieją jednak specjalne szelki dla szczeniaczków, które ani nie uwierają ani nie zniekształcają. Smycz, w żadnym wypadku nie automatyczna, uczymy szczenię chodzenia na smyczy o stałej długości – skórzanej lub taśmowej. Pamiętajmy pierwszy zestaw obroża/szelki i smycz posłużą nam kilka miesięcy – jeśli nie zostaną pogryzione to i tak piesek szybko z nich wyrośnie.

Zobacz szczegóły

2.ADRESÓWKA – każdy piesek powinien mieć przypiętą do obroży/szelek adresówkę ze swoim imieniem i danymi kontaktowymi do właścicieli. Pomoże to w przypadku zguby w szybszym odnalezieniu psiaka.

Zobacz szczegóły

3.TORBA – pozwoli nam zabierać naszego psiaka ze sobą w różne miejsca żeby mógł oswajać się z otoczeniem. Szczenięta, zwłaszcza małych ras, szybko się męczą, wtedy torba jest niezastąpiona. Warto mieć taką torbę z której piesek swobodnie może obserwować świat.

Zobacz szczegóły

4.KARMA I GRYZAKI– najczęściej dostajemy zestaw –wyprawkę od hodowcy. Warto z tego skorzystać, ponieważ jest to karma do której szczenię jest przyzwyczajone, a przejście na nową powinno odbywać się stopniowo. Niektórzy producenci karm przygotowali specjalne wyprawki z karmą dla szczeniąt i książeczką o wychowaniu psa.


Szczenięta uwielbiają gryźć tak jak wymieniają ząbki i swędzą je dziąsła. Żeby ocalić meble i buty od początku należy zapewnić psu dostęp do gryzaków. Pamiętajmy gryzaki powinny być przeznaczone dla szczeniąt, tylko takie uwzględniają delikatność dziąseł i ostrość ząbków małych piesków, nie wspominając już o wrażliwym układzie pokarmowym. Bardo dobrym rozwiązaniem są marchewki i kawałki jabłek.

Zobacz szczegóły

5.MISECZKI - koniecznie dwie. Już od pierwszego dnia w nowym domu piesek powinien się nauczyć gdzie są jego miseczki z wodą i na pokarm.

Zobacz szczegóły

6.LEGOWISKO – pierwsze legowisko naszego pieska posłuży nam przez kilka miesięcy. Nie kupujmy pieskowi legowiska na wyrost, będzie za wielkie i takie przerażające. Szczenięta najbardziej lubią legowiska z miękkiego materiału lub pluszu, gdzie mogą się poczuć komfortowo i przytulnie. Dobrze jest pod poduszkę legowiska, z boku, włożyć tykający zegar, którego jednostajne tikanie działa kojąco na zestresowanego pieska, szczególnie w pierwszych dnia w nowym domu.

Zobacz szczegóły

7.PIELUCHA – przydatna do treningu czystości i ułatwia sprzątanie po piesku. Uczmy pieska załatwiać te sprawy w jednym miejscu. Nie karzmy jednak jeśli zrobił to w innym, z czasem właściwe nawyki wyrobią się same.

Zobacz szczegóły

8.RĘCZNIK/KOCYK – piesek powinien mieć swój kocyk, który nasiąknięty domowym zapachem koi stres poza domem

Zobacz szczegóły

9.ZABAWKI – na szczęśliwy początek wystarczy 1-2. Nie zasypujmy pieska zabawkami, wprowadza to zamęt i dezorientację w jego świecie. Pies bardziej ceni co jest mniej osiągalne, niech zabawka będzie nagrodą. Obdarowujmy pieska stopniowo. Małe pieski uwielbiają zabawki miękkie, szeleszczące lub piszczące najlepiej z jaknajwiększą liczbą wypustek.
zobacz zabawki dla szczeniąt Petstages


Zobacz szczegóły

10.WORECZKI NA ODCHODY – no i oczywiście miejmy zawsze w zapasie woreczki do sprzątania po naszych milusieńkich, które przydają się również wówczas gdy piesek nauczy się załatwiać swoje sprawy na dworze.

Zobacz szczegóły

Brak komentarzy: